Jak tak naprawdę wygląda proces zakupu domu na Teneryfie? Ile trwa? Odpowiadamy.

Opublikowano Szacowany czas czytania: 0 minut

Prowadząc agencję nieruchomości na Teneryfie każdego dnia w naszych mediach społecznościowych, sprawdzając pocztę mailową i na żywo stykamy się z tymi samymi pytaniami o to, ile trwa zakup domu na Teneryfie, jak wygląda i z jakimi formalnościami się wiąże. Postanowiliśmy zebrać je w jednym miejscu.

Zastanawiasz się:
– Ile trwa zakup domu na Teneryfie?
– Jakie są opłaty podczas zakupu mieszkania na Teneryfie?
– Z jakimi formalnościami wiąże się zakup mieszkania na Teneryfie?
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Ile trwa zakup domu na Teneryfie?

Czy wiesz, że… średnio zakup domu na Teneryfie trwa 4-6 tygodni.

  • Prowadząc agencję nieruchomości na Teneryfie zdarzało nam się, że Klient zdecydował się i podpisał umowę dosłownie na przestrzeni 1-2 tygodni, ale zdarza się też, że proces się przeciąga do miesięcy, gdy nieruchomość jest nietypowa, a Klient ma problemy z finansowaniem. –
    wyjaśnia Piotr Adamczak, ekspert rynku nieruchomości i właściciel polskiego biura nieruchomości Zamieszkaj na Teneryfie.

Jakie są opłaty podczas zakupu mieszkania na Teneryfie?

W procesie zakupu domu na Teneryfie, formalności obejmują również poniesienie kosztów
posprzedażowych, takich jak:

  • Podatek od zakupu nieruchomości – jego wysokość zależy od prowincji , a na Teneryfie jest on najniższy w całej Hiszpanii: 6,5 proc. dla rynku wtórnego i 7 proc. dla rynku pierwotnego.
  • Koszty notarialne – wysokość zależy od wartości nieruchomości.
  • Wpis do księgi wieczystej – wysokość zależy od wartości nieruchomości.
  • Koszty związane z kredytem (wycena, prowizja, tłumaczenia), czyli ok. 1,5 – 2 proc. ceny transakcyjnej.

Aby lepiej zobrazować, jakie są opłaty podczas zakupu mieszkania na Teneryfie, posłużmy się
przykładem
:

50-metrowy apartament w budynku z 2006 r. w Golf del Sur kosztuje 200 tys. euro.

  • Podatek od zakupu nieruchomości wynosi 13 tys. euro
  • Koszty notarialne i wpis do księgi wieczystej kosztują ok. 3 tys. euro.
  • Razem Inwestor musiałby więc zapłacić 16 tys. euro.

Ważne: większości z tych opłat nie trzeba ponosić od razu, lecz w ciągu ok. 30 dni od podpisania umowy kupna.

Z jakimi formalnościami wiąże się zakup mieszkania na Teneryfie?

Proces ten składa się z wielu etapów, choć oczywiście wiele zależy od tego, czy zakup domu na Teneryfie jest finansowany z kredytu (co omówiliśmy w osobnym artykule). Jeśli chodzi o mieszkanie czy dom na Teneryfie, formalności w skrócie można streścić w kilku punktach:

Umowa przedwstępna
Podpisanie umowy przedwstępnej gwarantuje klientowi rezerwację konkretnej oferty, a sprzedawcy
– że Klient się nie wycofa. Na tym etapie trzeba wpłacić 10 proc. zaliczki, którą wg art. 1454 hiszpańskiego Kodeksu cywilnego zatrzyma sprzedający, jeśli do transakcji nie dojdzie z winy kupującego, a kupujący może otrzymać zwrot w podwójnej wysokości, jeśli to sprzedający wycofałby się z transakcji.

Otwarcie konta w hiszpańskim banku
Konto trzeba otworzyć, jeśli dom na Teneryfie ma zostać zakupiony na kredyt, ale również po to, by później administrować nieruchomością (czynsz, opłaty itp.).

Wyrobienie numeru NIE
NIE to odpowiednik polskiego NIP-u przyznawanego obcokrajowcom. Numero de Identificacion de Extranjero służy do celów podatkowych, a jego wyrobienie wymaga wizyty na posterunku policji w Hiszpanii. Jako agencja nieruchomości na Teneryfie możemy pomóc w załatwieniu tego typu formalności.

Wizyta u notariusza
Podczas zakupu domu na Teneryfie, formalności obejmą również wizytę u notariusza w celu podpisania umowy. Zdarzało się niejednokrotnie, że nasz agent nieruchomości na Teneryfie pełnił funkcję pełnomocnika Klienta, który nie mógł przyjechać osobiście, ale najczęściej kupujący stawiają się na miejscu, by świętować ważną okazję, jaką jest zakup wymarzonej nieruchomości.

Przyznanie kredytu hipotecznego
Związane z nim kroki omówiliśmy w osobnym tekście, ale nadmieńmy, że do kredytu potrzeby będzie PIT, wyciąg z BIK i inne dane nt. majątku. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji i podpisaniu umowy kredytowej, kupujący może otrzymać kredyt równolegle z podpisaniem dokumentów u notariusza (wymagana jest więc wówczas tylko jedna wizyta na Teneryfie).

Aby dowiedzieć się więcej o procesie zakupu nieruchomości na Teneryfie, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.

Podobne artykuły

Szukasz domu przy plaży? Przedstawiamy nasze ukochane plaże Teneryfy

Opublikowano Szacowany czas czytania: 0 minut

14 najpiękniejszych plaż Teneryfy — wybór subiektywny Ukryta wśród skał: Diego Hernandez Beach Pierwsze skojarzenie, jakie wywołuje Teneryfa? Plaże oblegane przez turystów o każdej porze roku w okolicach Santa Cruz de Tenerife. Ale to nie jedyne oblicze tej tajemniczej wyspy,…

Apartament na Teneryfie widok z balkonu

Mieszkanie na Teneryfie? Cena, lokalizacja, bonusy. Analiza ofert na 2024 r.

Opublikowano Szacowany czas czytania: 0 minut

Zainteresowanie inwestorów tematem nieruchomości na Teneryfie nigdy nie było tak duże, jak dziś. Po latach pracy i zbierania doświadczeń przygotowaliśmy najbardziej aktualną analizę rynku na 2024 r. Mamy nadzieję, że pomoże w podjęciu decyzji. Gdzie warto kupić nieruchomość na Teneryfie?…